מי יכול לנצח את הפוליגרף?

כל מי שחלם לרמות את מכונת האמת וגם כל מי שמפחד פחד מוות ממנה, מוזמן להיכנס לראשו של בודק הפוליגרף אלון לאופמן ולהבין אחת ולתמיד כיצד עובדת המכונה

לאופמן, בודק פוליגרף ודובר האיגוד הישראלי לבודקי פוליגרף ממוחשב, מספר על המכונה שיכולה להוציא מכל אחד את האמת. "ישנם המון אנשים שמנסים להתחכם. הם שמים נעץ ברגל, שותים משהו, מתכוננים וחוזרים על השאלות. חשוב לי לציין שאי אפשר לעבוד על הפוליגרף – אנחנו רואים את זה מיד ופוסלים את הבדיקה", הוא אומר.

את אלון לאופמן לשעבר תושב הוד השרון, פגשתי לצורך ראיון עיתונאי לפני 3 שנים לאחר שאשתו נפטרה. פנינה אשתו נפטרה לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן והותירה אחריה בעל מסור שסעד אותה עד לרגעיה האחרונים וגם אוסף מדהים של פסלוני מלאכים. אלון שנותר עם חובות החליט למכור את האוסף ופריטים נוספים כדי לכסות את החובות שהצטברו.

כיום, שלוש שנים אחריי, החלטתי לבקר במשרדו  כדי לספק את סקרנותי ולהביא לכם הקוראים שלנו טעימה איך עובד מכשיר הפוליגרף. לאחר שחוברתי למכשיר, נשאלתי מספר שאלות ואף ניסיתי להתחכם. כמובן שהמכשיר מיד קלט שאני משקרת. בהמשך נשאלתי אם גנבתי משהו בחיי – עניתי שלא, למרות שזכרתי שבילדותי בעת ביקור אצל חברים, ראיתי בובה קטנטנה בדמותה של הדבורה מאיה – חמדתי אותה ולקחתי אותה. 'השטיפה' שקבלתי מהוריי גרמו לי כמובן לבין שזו תהיה הפעם האחרונה בחיי שזה קורה. כמובן שכשהבטתי למסך הפוליגרף הוא השתולל – כמעט כמו הורי.

לאופמן יוצא שירות הביטחון מעביר סדנאות והרצאות בנושא, מספר שהפוליגרף יכול להציל אנשים מהמון סיטואציות. "השנים ארוכות של פעילות חקירות והדרכת חוקרים שעברתי והעברתי מהוות כיום תשתית לסל רחב של שירותים במגוון יישומים הנשענים על תשאול פוליגרף והכרת שפת הגוף. לעיתים מדובר בדיני נפשות.

אני מעביר הדרכות לפוליטיקאים, פקידי שירות, אנשי מכירות, ומוקדים פרוטנאליים. בנוסף לכך, אני מדריך ארגונים בנוגע לבניית מערכי הדרכה המותאמים לאופי פעילות וכן מספק שירותי תשאול בפוליגרף – לעו"ד וגופים מסחריים פרטיים".

מלבד החיבור למכשיר, ספר כיצד מתבצעת בדיקת פוליגרף ועד כמה היא אמינה?

"בדיקת פוליגרף היא בדיקה של תגובות פיזיולוגיות של הגוף. מודדים את הנשימה, הזיעה, מליחות הדף ודופק הנבדק. הבדיקה מאוד מהימנה ומתבצעת אצלי ברמה מדויקת מאוד. זה כמו שמחשב לא עושה טעויות, כך גם הפוליגרף לא עושה טעויות. ייתכן שמי שמפעיל את הפוליגרף עשה טעות, ורק משם תגיע טעות בבדיקה. יש היום חיישנים המסוגלים לתת חיווי על כל תזוזה וניוד בגוף. יש לנו את האמצעים שעוזרים לנו בבדיקה של אנשים המאומנים או שנועדו לסכל כל ניסיון לפגוע בבדיקה.

כיום, מבצעים בדיקות פוליגרף בתחומים שונים ביניהם בבתי משפט, אצל חברות ביטוח, בסכסוכים פרטיים במשפחה וגם בראיונות עבודה. ניתן לראות מידע מפורט לגבי כל אחת מהן מקטגוריות למטה. בשנים האחרונות יש עלייה בשימוש בפוליגרף בכל אחד מהתחומים המצוינים כאן. לכן, יש לאפשר לנבדקים לנוח ולהירגע לפני שהם מגיעים לבדיקה".

באלו ניסיונות מרמה נתקלת?

"אנשים שרוצים לרמות נתקלים בכל מיני עצות בגוגל ומנסים אותם. זה יכול להיות מנעץ שתוקעים ברגל, חזרה על התשובות לשאלות ועד ללקיחת חומרים כמו סמים או אלכוהול. כפי שכבר ציינתי אי אפשר 'לעבוד' על הפוליגרף. גם כשאת שיקרת לגבי הגנבה – המכשיר זיהה שאת משקרת. כיום כשהפוליגרף הפך לדיגיטלי אין שום אפשרות לרמות".

האם קרה לך שאנשים התעלפו בבדיקה?

"כולם מתרגשים גם האנשים הכי חזקים שחושבים שהם אמיצים. ברגע שהם מתיישבים על כיסא הפוליגרף לחץ הדם עולה וגם סף ההתרגשות".

רוצים לדעת עוד העל הבדיקה ומתי היא לא תספר לכם את האמת? כנסו לסרטון שלנו.

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן