"אנחנו חיים בפחד"

עלמה בת ה-9 מאזור השרון ננשכה השבוע על ידי תן בשמורת נחל שניר שבצפון והובהלה לטיפול בבית החולים מאיר. תושבי גיל עמל בעיר הוד השרון: "לא צריך להגיע עד נחל שניר כדי להינשך– אנחנו חיים בשמורת טבע משלנו"

עלמה בת ה-9 אושפזה בבית החולים מאיר, לאחר שננשכה בשמורת נחל שניר על ידי תן. אימה שרון מבקשת להזהיר את הציבור: "אם הייתי יודעת שהתנים מסוכנים לא הייתי עוזבת את ילדיי לשבריר שניה. חשוב לי להזהיר את מי שמטייל בימים אלה של חול המועד – שיידעו שקיים סיכון שכזה.

תושבי גיל עמל בעיר הוד השרון, מתריעים על השתלטות של תנים על שכונתם בשנים האחרונות ומזהירים: "זה רק עניין של זמן עד שילד יינשך כאן בשכונה".

לפני כשנה ריאיינו את תושבי גיל עמל, שהתריעו על מכת תנים וטענו שהם איבדו פחד מבני אדם ונכנסים לחצרות בתיהם. בעקבות תלונות חוזרות ונשנות, שבנו לבדוק מה קורה בשכונה, שלדברי התושבים הפכה לשמורת טבע של התנים שמתרבים מיום ליום.

"החיים פה הפכו לבלתי נסבלים מאז שהתנים הפכו לבעלי הבית של גיל עמל. הם נכנסים לחצרות שלנו ומסתובבים חופשי מידי ערב. עברה שנה מאז הכתבה האחרונה שהתפרסמה והמצב הוחמר. בעבר רק 3 תנים היו מעיזים לצאת מהפרדס – כיום אנחנו נתקלים לפחות ב-10 תנים  שמתרוצצים ברחובות ובתוך החצרות שלנו. עכשיו כששמענו על הנשיכה אנחנו ממש חוששים לילדינו", אומרת שרה תושבת השכונה.

תושבי השכונה מספרים כי בכל לילה נשמעים יללות של מאות תנים שפחות חוששים ממגע עם התושבים ועם רדת החשיכה רצים ברחובות ובבתים.

לדברי הראשיות – התן היא חייה מוגנת ואין יותר מידי מה לעשות חוץ מלפזר פיתיונות נגד כלבת. התשובה הזו לא מספקת את האזרחים שחלקם טוענים כי התן היא חיה עדינה ופחדנית.

שרון שעדיין לא מעכלת את האירוע המפחיד שמשפחתה חוותה, משתפת שבתה מאושפזת במחלקת כירורגיית ילדים במרכז רפואי מאיר מקבוצת כללית.

"היינו במסלול בפארק החושים, מסלול המיועד לילדים, בו הולכים יחפים. כולנו הורדנו את הנעליים ונהנינו מההליכה. לקראת סוף המסלול הילדים התקדמו מעט לפנינו ולפתע התחלנו לשמוע צרחות. בתי עלמה ננשכה על ידי תן, נפצעה ברגלה וירד לה המון דם. ממטיילים אחרים שהיו שם הבנו כי באותן שניות מחרידות התן תקף מספר אנשים נוספים – ילד בן 4 ובחורה צעירה בת 28. מאבי הילד שננשך הבנו כי הם הצליחו לגרש את התן רק לאחר שהרתיעו אותו עם עגלת תינוק.

חיכינו לאמבולנס שפינה אותנו לבית חולים זיו שם תפרו את החתך של עלמה ונתנו לה חיסוני כלבת וטטנוס. הבנתי שככל הנראה, אם התן לא היה חולה בכלבת הוא היה בורח ולא תוקף. בהמשך אושפזנו במחלקה כירורגית ילדים במרכז רפואי מאיר לקבלת עירוי אנטיביוטיקה ומעקב שלא מתפתח זיהום.

הילדים עדיין בטראומה קשה ממה שאירע. היינו בתחושת ביטחון הכי גדולה שיכולה להיות שאנחנו במקום מוגן, לדעתי יש צורך בשילוט שבאזור מסתובבים תנים וחשוב שיהיו הנחיות מה עושים במצב כזה, של מפגש עם תן. אם הייתי יודעת מה עושים במצב כזה הייתי מסבירה להם מראש איך להתנהג.

 

אני רוצה להודות מכל הלב לצוות במרכז רפואי מאיר, הטיפול פה פשוט מחמם את הלב. לצד הטיפול המקצועי כולם עטפו אותנו בהרבה חום ואהבה, הרופאים, האחיות, הפיזיותרפיסטית, כוח העזר, הסניטרים, ממש כולם".

ד"ר אלחן אלייב, מנהל יחידת אורתופדיית ילדים במרכז רפואי מאיר מקבוצת כללית: "שלשום הגיעה למרכז רפואי מאיר ילדה בת 9 אשר ננשכה בצפון על ידי תן. בהמשך לטיפול שניתן בבית החולים זיו היא אושפזה בבית חולים במאיר לשם קבלת טיפול אנטיביוטי בווריד למניעת זיהום בפצע ולמעקב אחר החתך העמוק ממנו סבלה. במקרים דומים של נשיכה על ידי בעל חיים, כפי שארע במקרה זה, יש לשטוף את הפצע היטב באופן יסודי במים זורמים ובסבון, לחטא את האזור שנפגע ולפנות בהקדם לטיפול רפואי".

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן